• English
  • فارسی

برتری دیگ روغن داغ از دیگ بخار

برتری دیگ روغن داغ از دیگ بخار

مزایایی که دیگ روغن داغ نسبت به دیگ بخار دارد بسیار متعدد است و دلایل آن هم به خاطر خاصیت روغن حرارتی و ساختار فنی دیگ روغن می باشد. در بیشتر مراکز تولیدی و صنعتی جهت تولید محصولات و یا تبدیل مواد اولیه به مواد مورد نیاز ، به حرارت نیاز است. و در بیشتر صنایع مدیران صنایع از دیگ بخار استفاده می کنند در صورتی که آنها از مزیت های دیگ روغن داغ بی اطلاع هستند.در اینجا ما به برخی از مزایای این دیگ در برابر دیگ بخار اشاره ای می کنیم.

اصلی ترین دلیل استفاده از دیگ ها، تولید حرارت است که در دیگ های روغن داغ میزان حرارتی بالاتری می توان تولید کرد. که خود به تنهایی مزیت اصلی دیگ های روغن نسبت به دیگ های بخار می باشد.

مزایای دیگ روغن داغ نسبت به دیگ بخار:

  • عدم نیاز سیستم دیگ روغن داغ، به تنظیم فشار داخلی: وجود فشار در سیستم باعث بروز انفجار های خطرناک در تاسیسات و ایجاد خسارات هنگفت می شود که در دیگ های روغن با توجه به اینکه سیستم هیچگونه  فشاری را تحمل نمی کند، از این نظر ایمن می باشد. در صورتی که در دیگ های بخار جهت بعضی از عملکردها فشار زیادی نیاز است که خود خطرآفرین می تواند باشد.
  • عدم خوردگی تاسیسات و دیگ توسط روغن داغ: یکی از خاصیت های روغن داغ، روان کنندگی روغن است که خود باعث عدم به وجود آمدن خوردگی در طول مسیر می گردد در صورتی که دیگ های بخار در برابر خوردگی بسیار حساس هستند و مسیرهای در جریان آب، به مرور زمان دچار خوردگی می شوند و بایستی در طی زمان های مختلف از نظر خوردگی بررسی گردند.
  • عدم استفاده به تنظیم مواد شیمیایی، در دیگ روغن: در دیگ های بخار جهت جلوگیری از خورندگی آب بایستی به میزان دقیقی مواد شیمیایی به آب اضافه نمود و همیشه تحت نظارت باشد.  در صورتی که در دیگ های روغن نیازی به تنظیم مواد شیمیایی وجود ندارد.
  • عدم ایجاد آلودگی صوتی در این دیگ: دیگ های بخار هنگام کار سرو صدای زیادی را ایجاد می کنند که در مورد دیگ های روغن این مورد اصلا وجود ندارد و یا در حد بسیار کم است.
  • عملکرد دیگ روغن در حرارتی بالاتر از دیگ بخار: با توجه به بالاتر بودن نقطه جوش روغن حرارتی نسبت به آب، سیستم های گرمایشی به وسیله دیگ های روغن در دمای بالاتری  می توانند کار کنند. علاوه بر اینکه با بالا رفتن حرارت، در دیگ بخار فشار نیز افزایش می یابد، ولی در مورد دیگ های روغن با بالا رفتن حرارت فشار افزایشی نیست. با توجه به اینکه بیشتر تجهیزات گرمایشی در دماهای بالاتر بهتر عمل می کنند.
  • تنظیم راحت تر درجه حرارت در دیگ روغن: تنظیم درجه حرارت در دیگ روغن بسیار آسان است و حتی میتوان در دمای بیشتر از 350 درجه کنترل کرد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 15 =