• English
  • فارسی

دیگ بخار چیست؟

دیگ بخار چیست؟

دیگ بخار

steam boiler

دیگ بخار جهت تولید بخار به عنوان یک منبع گرمایی قابل کنترل و همینطور جهت ایجاد رطوبت و یا در برخی از موارد تبدیل به نیروی حرکتی استفاده می شود مثل توربین ها و یا کشتی های بخار.

Fire Tube Steam Boilers بویلر های فایر تیوب 

این بویلر های در دو نوع ایستاده و خوابیده ساخته می شوند:

الف)بویلر های ایستاده *Vertical Steam boiler*

ب)بویلر های خوابیده *Horizantal*

که بویلر های فایر تیوب خوابیده در دو نوع عقب خشک (Dry Back) و عقب خیس (ٌWet Back) عرضه می شود.

الف)بویلر های ایستاده * Vertical*  (دیگ های بخار ایستاده)

بویلر های ایستاده در شرکت اخگر بخار صنعت آریا از ظرفیت 50kg/h تا ظرفیت 500kg/h با فشار کاری 1 تا 6 بار (bar 1-6) به طور عموم و تا فشار کاری 20 بار (20 bar) بنا به سفارش مشتری محترم عرضه می شود.

○ دارای سطح حرارتی بالا و در نتیجه دارای بخار دهی سریع با حجم بالایی می باشند.

○ اشغال فضای کمتر نسبت به بویلر های افقی جهت مواردی مثل سوناهای بخار ،مغازه های خشک شویی ،تولیدی های کوچک

○ قایلیت جابجایی و حمل آسان به محل نصب

○ امکان نصب و کاربری آسان برای اپراتور

 سوخت و تامین انرژی

این بویلر ها با مشعل های گاز سوز ،گازوئیل سوز و دو گانه سوز عرضه می شوند.و همین طور به صورت برقی*Electric* نیز عرضه می شود.

ب-1) بویلر های خوابیده  بخار عقب  خشک  درای بک  Dry Back Steam Boilers

دیگ های بخار عقب خشک شرکت اخگر بخار در ظرفیت های  300kg/h تا 3000kg/h  ( سه تن ) با فشار کاری 1 تا 20 بار (290psi) / (20 bar)  عرضه می گردد.

ویلر های بخار اخگر بخار از نوع 3 عبوری یا 3 پاس می باشند، به این معنی که عبور گرما و دود از داخل کوره Furnace  و لوله های آتشخوار Smoke Tubes  طی 3 مرحله ی رفت و برگشت عبور می کند تا حداکثر انتقال حرارت صورت گیرد.

 متریال مصرفی و نحوه تولید بویلر های بخار

در قسمت های آکتیو بویلر از فولاد آلیاژی 17mn4 و لوله های آتشخوار st35.8 استفاده می شود.همچنین نقشه ها و مراحل ساخت بویلر ها برابر با استاندارد های بین المللی BS2790  و 14231 ایران می باشد.

بویلر ها  طی مراحل تولید مورد آزمون و تست های مختلفی مثل آنالیز متریال ، تست جوش ها به صورت  UT  و RT و PT و تست هیدرواستاتیک    1/5 برابر فشار طراحی مورد بازرسی های مکرر قرار می گیرند.

در نهایت پس از گذراندن مراحل بازرسی گواهی و پلاک با شماره سریال حک شده شرکت بازرسی و کیفیت اساندارد ایران را اخذ می نماید.

 مزایای دیگ های بخار (عقب خشک) Dry Back درای بک

○این بویلر ها با سطح حرارتی بالای در نظر گرفته شده در شرکت اخگر بخار دارای راندمان بسیار بالا می باشند که این خود باعث صرفه جویی قابل ملاحظه ای در مصرف سوخت می شود.

○راندمان و سرعت بالای بخار دهی

○مقرون به صرفه بودن به لحاظ قیمت

سوخت این بویلر ها با مشعل های گاز سوز ، گازوئیل سوز، مازوت سوز ،دوگانه سوز و زغال سنگ سوز می باشد.

بویلر های عقب خیس Wet Back  وت بک

 دیگ های بخار عقب خیس WetBack شرکت اخگر بخار در سایز های 2000kg/h (دو تن) تا 20000kg/h (بیست تن)  با فشار کاری 1 تا 20 بار (290psi/20bar) عرضه می گردد.

دیگ بخار wet Back وت بک از نوع 3 یا 4 پاس و دارای کپسول (chamber)  که دارای دو صفحه Tube sheet , Stud Sheet  و بدنه استوانه Tub Chamber  می باشد، هستند و به دلیل اینکه عمل تعویض پاس 1 به 2 توسط Chamber  و یا کپسول که کلا در آب شناور می باشد انجام می شود،  این نوع بویلر را عقب خیس  یا وت بک  Wet Back  می نامند.

 متریال مصرفی و نحوه تولید بویلر های بخار Wet Back

در قسمت های آکتیو بویلر از فولاد آلیاژی 17mn4 و لوله های آتشخوار st35.8 استفاده می شود.همچنین نقشه ها و مراحل ساخت بویلر ها برابر با استاندارد های بین المللی BS2790  و 14231 ایران می باشد.

بویلر ها  طی مراحل تولید مورد آزمون و تست های مختلفی مثل آنالیز متریال ، تست جوش ها به صورت  UT  و RT  و تست هیدرواستاتیک    1/5 برابر فشار طراحی مورد بازرسی های مکرر قرار می گیرند.

در نهایت پس از گذراندن مراحل بازرسی گواهی و پلاک با شماره سریال حک شده شرکت بازرسی و کیفیت اساندارد ایران را اخذ می نماید.

 در سایز های بالاتر به دلیل بلند بودن طول بویلر و کوره Funace  می بایست کوره به صورت آکاردئونی (کرو گیت) ساخته شود. از مزایای این نوع کوره می توان به بالا بردن سطح حرارتی ، ایجاد مقاومت بالا و همین طور کارایی بالا اشاره کرد.

 مزایای دیگ های بخار Wet Back عقب خیس

○سرعت بالای انتقال حرارت به دلیل وجود چمبرChamber

○  امکان ایجاد سطح حرارتی بالا تر در طراحی جهت بالابردن راندمان تا حد امکان جهت صرفه جویی در مصرف سوخت

○  امکان دسترسی آسان به کوره و لوله های پاس 2 از طریق دریچه آدم رو     (Access Tube)  و لوله پاس 3 جهت بازدید و سرویس

سوخت این بویلر ها با مشعل های گاز سوز ، گازوئیل سوز، مازوت سوز ،دوگانه سوز و زغال سنگ سوز می باشد.

 موارد مصرف بویلر های بخار

 در جاهایی که به صورت مستقیم به بخار و رطوبت و یا به صورت غیر مستقیم به گرمای حاصل از بخار نیاز باشد از دیگ های بخار (Steam Boiler) استفاده می شود.

دیگ بخار در صنایع غذایی ، صنایع نساجی ، صنایع شیمیایی صنایع چوب ، ساخت دیوار ها و بلوک های پیش ساخته بتنی و اجر های سبک ،صنایع لاستیک سازی ، بیمارستان ها ،برج های مسکونی و تجاری ،رختشویخانه ها ، خشکشویی ها ، سونا ،چیلر های جذبی ، نیرو گاه ها ،و … در دماهای مختلف (البته دمای بخار ارتباط مستقیم با فشار دارد) مورد استفاده قرار می گیرد. . کلیه محصولات شرکت اخگر بخار صنعت آریا دارای 24 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش 24 ساعته می باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − پنج =